Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Buty narciarskie – najważniejszy element wyposażenia narciarza

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wielu początkujących narciarzy uważa, że to narty są najważniejszym elementem ich wyposażenia. W rzeczywistości jest nim obuwie, gdyż dzięki niemu łatwiej sterować nartami i… poczuć się bezpiecznie w sytuacji zagrożenia.

Buty a woda

Najważniejszym kryterium na podstawie którego powinny być definiowane buty narciarskie jest oczywiście ich odporność na działanie wilgoci. Obuwie narciarza jest stale narażone na nią, ze względu na środowisko, w jakim on się porusza. Trzeba też pamiętać, że w trakcie jazdy wilgoć nie gromadzi się jedynie na zewnątrz obuwia, ale też wewnątrz niego. Ma to szczególne znaczenie w kontekście wentylacji stopy.

Dlatego tak ważne jest, aby but był wykonany z oddychającego materiału. Dzięki niemu łatwiej kontrolować temperaturę panującą wewnątrz niego. Z kolei dzięki wielu różnym, funkcjonalnym wkładkom, ryzyko oddziaływania na stopę wilgoci i bakterii jest zdecydowanie niższe. To z kolei oznacza, że w butach można zjeżdżać dłużej i w każdych warunkach.

Przekazanie energii

Buty narciarskie są też odpowiedzialne za przekazywanie energii pomiędzy podłożem a stopą narciarza. Dzięki nim może on skuteczniej reagować na zmiany w ukształtowaniu gruntu, a także łatwiej sterować położeniem nart w trakcie jazdy. Dobrej jakości obuwie dla narciarzy to gwarancja dużej manewrowości i niezależnie od warunków na stoku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zatłoczonych miejsc, w których nietrudno o wypadek lub kolizję z innym narciarzem.

Nie można też zapominać, że zapięcia odgrywają ogromną rolę w kontekście bezpieczeństwa narciarza. Jeśli np. dojdzie do jego niekontrolowanego upadku, ich rozpięcie (we właściwym momencie) będzie decydowało o skutkach zdarzenia i ich wpływie na zdrowie i kondycję narciarza. Dlatego tak ważne jest, aby obuwie rozpinało się jedynie wówczas, gdy wystąpi taka konieczność.

Unieruchomienie stopy i jej bezpieczna stabilizacja

Obuwie dla narciarzy powinno być też dopasowane pod kątem wytrzymałości mechanicznej. Wysokiej klasy buty narciarskie skutecznie unieruchamiają stopy, dzięki czemu ich uszkodzenie w trakcie wypadku jest mniej prawdopodobne. Funkcja ta dotyczy zwłaszcza okolic kostki, która jest szczególnie narażona na pęknięcia lub złamania.

Reasumując, but to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia narciarza. Niestety, wielu pasjonatów zimowego sportu traktuje go po macoszemu. Faktem jest, że narciarze zwykle skupiają się na nartach, a nie na zapięciach i obuwiu. A szkoda, bo to właśnie ono decyduje o tym, jak bezpieczna dla narciarza będzie zabawa na stoku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty narciarskie.

Comments are closed.

zobacz https://4sch.pl/ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-designu-i-wydajnosci/ https://absenting.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoja-oaza-ciepla-w-chlodne-dni/