Ad
Ad
Ad
Dom i wnętrze

Jak można magazynować energię?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wszyscy już wiedzą, że odnawialne źródła energii są do wykorzystania. I to w różnoraki sposób. Najczęściej bazuje się na instalacji fotowoltaicznej. Przy tej okazji powstał jednak pewien problem – co zrobić z energią, która jest w nadmiarze? Przecież oddawanie jej do energetyki okazuje się zupełnie nieopłacalnym przedsięwzięciem. 

Boom na fotowoltaikę

Dużo się mówi o fotowoltaicę. Chociażby dlatego, że dzięki niej, w znaczący sposób można obniżyć emisję CO2. Tak, korzyści dla środowiska naturalnego są ogromne. Tylko że przy panelach słonecznych, trzeba pomyśleć o tym, aby wykorzystać nadmiar energii wytworzonej. Można to zrobić na trzy sposoby:

  • net-metering – oddanie nadwyżek wytworzonej energii do sieci elektroenergetycznej. Można na tym zyskać, ponieważ tą energię się sprzedaje. Aczkolwiek, jeżeli chodzi o jej przyszłościowe odzyskanie, trzeba liczyć się z tym, że cena nie będzie już tak przyjazna, jak to wszyscy sądzą. 
  • maksymalne dostosowanie domowego zużycia energii w stosunku do tej już wyprodukowanej – dlatego też tak chętnie wykorzystywane w tym przypadku są pompy ciepła.
  • Magazyny Energii– małe urządzenia, które montuje się w różnych częściach domu. Zgromadzona w nich energia przydaje się wtedy, kiedy w domu lub też w firmie, jest zwiększone zapotrzebowanie na prąd. Magazyn pozwala na stuprocentowe wykorzystanie energii, która została zgromadzona.

Zalety magazynów energii

Dlaczego warto? Odpowiedzią na to pytanie, mogą być zalety magazynów energii, do których zalicza się:

  • możliwość zatrzymania wyprodukowanej energii dla siebie,
  • pozyskanie większej niezależności energetycznej, aż na poziomie 90%.

Rodzaje magazynów energii

Od pewnego czasu trwały już badania nad magazynami energii. Dlatego w chwili obecnej mówi się o poszczególnych rodzajach energii:

  • elektryczne (superkondensatory),
  • chemiczne (ogniwa paliwowe, tworzenie wodoru lub metanu),
  • termiczne (akumulacja ciepła jawnego lub utajonego),
  • elektrochemiczne (akumulatory i ładowalne baterie),
  • mechaniczne (elektrownie szczytowo-pompowe, magazyny sprężonego powietrza, koło zamachowe).

Jest to najbardziej klasyczny podział magazynów energii, które może nie są jeszcze tak spotykane, ale z czasem się to zmieni. Tym bardziej, że z roku na rok można zauważyć, że rachunki za energię elektryczną niebezpiecznie windują się do góry. 

Inwestycja w tego typu urządzenia jest duża, ale nie można zapomnieć o tym, że spodziewany zwrot kosztów, przewidziany jest na kilka lub nawet kilkanaście kolejnych lat. 

 

Comments are closed.

ingspacestudio.pl ris.pl ishcourse.pl