Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Metodyka wdrożenia iso 9001

Pinterest LinkedIn Tumblr

Każdy człowiek dąży do tego, aby stać się lepszą wersją siebie. W szczególności, jeżeli chodzi o przestrzeń prywatną. Trzeba być jednak świadomym tego, że ta kwestia odnosi się również do prowadzenia działalności gospodarczej. Każda firma powinna każdego dnia dążyć do tego, aby stać się lepszą wersją dla swoich klientów. Dowodem na to może być chociażby przyznanie iso 9001.

Analiza firmy

Audyt iso 9001 ma za zadanie, w pierwszej kolejności, przeprowadzenie analizy firmy. Jak najprościej określić ten pierwszy proces? Wykrycie tych błędów, które sprawiają, że firma nie staje się lepszą wersją siebie. Nie tak łatwo to określić. Przedsiębiorca powinien mieć świadomość tego, że pewne kwestie zostaną mu zarzucone. Nie mają one jednak na celu czyjejś dyskredytacji. Wręcz chodzi tu o ten moment, aby ktoś zrozumiał, że jeżeli tylko przyjmie krytykę do siebie, jest w stanie powalczyć o lepszą wersję siebie. Coś podobnego, jak to bywa na co dzień w życiu prywatnym. Z tą jednak różnicą, że firma ma szansę na to, aby uzyskać certyfikat iso 9001. Na tym etapie omawiane są najważniejsze procesy, jakie powinny mieć miejsce. Wspólnie z audytorem opracowywany jest nowoczesny System Zarządzania Jakością.

Polityka jakości

Audyt iso 9001, który może zostać przeprowadzony m.in. przez DJB doradztwo, ma za zadanie opracowanie polityki jakości. Co prawda, obowiązujące normy są wspólne dla wszystkich przedsiębiorstw, ale polityka jakości musi zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb firmy. W końcu każda z nich jest inna i w inny sposób musi dążyć do tego, aby lepiej spełnić potrzeby swoich klientów. Na pierwszym miejscu zawsze postawiony zostanie on – konsument, który będzie decydował o tym, czy dana firma cieszy się zyskami, czy też nie.

Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne

Czyli to, jak wygląda m.in. komunikacja w strukturach firmowych, jak również na zewnątrz – w szczególności, jeżeli chodzi o odniesienie do klienta. Niby łatwa kwestia, ale tak w sumie nie jest. Konieczne jest określenie prawidłowych czynników wewnętrznych i zewnętrznych po to, aby mieć świadomość co do tego, jak całość powinna funkcjonować. Jakie są potrzeby stron zainteresowanych? Chyba jedno z najważniejszych pytań, jakie padnie podczas spotkań z audytorem. Sam audyt iso 9001 może trwać od jednego do czternastu dni. Dopiero po zakończeniu audytu zostanie podjęta decyzja o tym, czy certyfikacja iso 9001 zostanie finalnie przyznana, czy też jednak nie. 

Comments are closed.