Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Trójwymiarowe czujniki krawędziowe a ich zastosowanie

Pinterest LinkedIn Tumblr

Czujniki wykorzystywane do bazowania urządzeń CNC mają różną konstrukcję i działają według bardzo złożonych i specyficznych zasad. Do najbardziej zaawansowanych czujek należą trójwymiarowe czujniki krawędziowe, które dokonują wszystkich pomiarów w sposób maksymalnie zautomatyzowany.

Jeden wymiar to za mało

Budowa standardowego czujnika krawędziowego jest bardzo zróżnicowana. Urządzenia mechaniczne mocowane są do uchwytu narzędzia, dzięki czemu – po jego włączeniu – na czujnik zaczynają oddziaływać siły odśrodkowe. Oczywiście prowadzi to do powstania charakterystycznych drgań, które skompensować może jedynie określenie punktu zerowego detalu.

W przypadku czujników elektronicznych cały pomiar wygląda dużo prościej, gdyż wystarczy dotknąć czujnikiem wybranego elementu, by lampka kontrolna zamontowana na czujniku została aktywowana. Na marginesie warto zaznaczyć, że taki pomiar jest dużo bardziej precyzyjny, niż pomiar za pomocą narzędzi mechanicznych.

Trzy wymiary – maksymalna dokładność

Trójwymiarowe czujniki krawędziowe działają w nieco inny sposób. Owszem, również i one posiadają elektroniczny system określania styku, ale w ich przypadku nie trzeba obliczać bazy z uwzględnieniem średnicy narzędzia pomiarowego. Specyfika czujnika 3D pozwala określić dokładną pozycję bazy i to nawet z uwzględnieniem wszystkich możliwych odchyłek.

Niestety, urządzenie takie jest bardzo kosztowne. O ile zwykłą czujkę można zakupić za około 100 – 300 złotych, o tyle trójwymiarowy czujnik krawędziowy można nabyć nawet za około 500 złotych. Narzędzie to sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa precyzja pomiaru. Jednocześnie za jego pomocą można określić bazę w oparciu o aż trzy wymiary.

Umiejętne korzystanie z narzędzi pomiarowych

Nie jest tajemnicą, że umiejętne korzystanie z możliwości jakie dają czujniki krawędziowe, to kwestia nie tyle wyczucia, co raczej doświadczenia i umiejętności. Oczywiście cały proces pomiarowy można wykluczyć, ale niesie to ze sobą ryzyko zniszczenia detalu, a nawet wrzeciona całej maszyny. Zastosowanie czujnika jest dużo bezpieczniejsze i pozwala na uzyskanie miarodajnych wyników.

Reasumując, trójwymiarowy czujnik krawędziowy to jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń wykorzystywanych do określania bazy detalu w procesie obróbki CNC. Często jednak – chociażby ze względów finansowych – korzysta się ze znacznie tańszych urządzeń pomiarowych. Niektóre z nich to urządzenia mechaniczne, które są proste, stosunkowo tanie, ale też i niezawodne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki do siłowników.

Comments are closed.